تعریف کوچینگ و منتورینگ و تفاوت های آن ها

Rate this item
(5 votes)

حتما این روزها خیلی بیشتر از قبل واژه هایی مثل کوچینگ و منتورینگ به گوشتان خورده. در این مقاله قصد دارم به مفهوم هر کدام از این کلمات بپردازم.

 

کوچینگ چیست و یک کوچ چه خصوصیاتی دارد؟

کوچینگ در واقع به معنای همراهی شانه به شانه و کمک غیر مستقیم به افراد برای شناخت و درک بیشتر توانایی هایشان است. یک کوچ، با استفاده از علوم مختلف و تجربیات خود می تواند تمرکز لازم را در افراد شکل بدهد. فرض کنید فردی به یک کوچ مراجعه می کند و از کوچ می خواهد به او کمک کند تا آرامش بیشتر و درآمد بالاتری داشته باشد. در این مرحله، یک کوچ حرفه ای با پرسیدن سوالات هوشمندانه و هدایت صحیح بحث، باعث می شود خود فرد به پاسخ سوال هایش دست پیدا کند. نکته جالب اینجاست که یک کوچ، در جلسات کوچینگ کمتر حرف می زند و بیشتر نقش یک شنونده حرفه ای را بازی می کند. نکته برداری می کند و اجازه می دهد خود فرد از منابع درونی و ذهنی اش به پاسخ سوال ها دست پیدا کند.

یکی از مهمترین مهارت های یک کوچ حرفه ای عدم قضاوت دیگران و احترام به عقاید و دیدگاه های افراد مختلف است. در حقیقت مبنای کار یک کوچ بر انسانیت  است. بدون توجه به رنگ و نژاد و قومیت و ملیت. در بسیاری از موارد، ممکن است یک کوچ، هیچ تخصصی در زمینه موضوع مورد بحث نداشته باشد. این شاید مهمترین تفاوت کوچینگ و منتورینگ باشد.

 

منتورینگ چیست و یک منتور چه خصوصیاتی دارد؟

منتور اما فردیست که در یک یا چند رشته تخصصی به درجه استادی رسیده و می تواند دانش و تجربیات خود را در اختیار علاقمندان قرار دهد. به عنوان مثال یک طراح وب سایت می تواند دانش و تجربه چند ساله خود را در قالب یک کارگاه آموزشی به افرادی که علاقمندند طراح وب سایت شوند منتقل نماید. با توجه به تعریف ذکر شده و به دلیل اینکه هر فرد نهایتا در چند رشته محدود می تواند به درجه استادی برسد؛ یک منتور نمیتواند زمینه های تخصصی مختلفی را پوشش دهد. به عنوان مثال همان طراح وب سایت، شاید در طراحی گرافیک و انیمشن سازی هم استاد باشد. پس در این زمینه ها هم می تواند در نقش یک منتور، به علاقمندان کمک کند.

بر خلاف کوچینگ، در منتورینگ راه حل های عملی ارائه می شود و منتور جزئیات، تجربیات و رموز راهی که خود در سالیان گذشته طی کرده را در اختیار علاقمندان قرار می دهد.

 

شاد و تندرست باشید

مهدی معمارنژاد

مشاور و مدرس مدیران کسب و کار

سایت شخصی مهدی معمارنژاد

 
Read 2397 times